Školství

Nejnovější příspěvky k tématu

Kapacity středních škol PŘEHLEDNĚ: Jak zjistit, kde ještě mají volná místa pro vaše děti?

Skončilo druhé kolo přijímacího řízení a tisíce dětí se opět dozvěděly nepříjemný výsledek – nebyly z kapacitních důvodů přijaty ke studiu na vyhlédnutých středních školách. Startuje tak třetí kolo přijímacího řízení. Možnosti, kam mohou uchazeči poslat svou přihlášku, jsou ale nyní velice omezené, ne každá škola se navíc plánuje pustit do dalšího kola přijímaček. Kde ještě mají volné lavice a jak takovou informaci vydolovat z jednotlivých krajů? Podívejte se do rozcestníku redakce CNN Prima NEWS.

Učitelé stárnou, průměrný věk vzrostl na 47,4 roku. Přibývá i nekvalifikovaných, odhalil průzkum

Aktualizováno

Podíl učitelů s odbornou kvalifikací se od roku 2019 snížil z 93,4 procenta na současných 89,6 procenta. Průměrný věk učitelů se od té doby naopak zvýšil z 47,2 na 47,4 roku. Vyplývá to z průzkumu ministerstva školství, do kterého se zapojilo asi 8 700 mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol. V těchto školách učí asi 177 700 učitelů. Výsledky průzkumu v úterý novinářům představil ředitel sekce informatiky, statistiky a analýz ministerstva školství Václav Jelen.

Přijímačky PŘEHLEDNĚ: Jak podat přihlášky ve třetím kole zkoušek a které termíny si pohlídat?

Boj o místa na středních školách se dostává do poslední fáze. V úterý bude jasno, kolik dětí se nevyhne třetímu kolu přijímacího řízení. Možnosti mají výrazně omezené, většina škol už totiž zaplnila své kapacity. Navíc se třetí kolo přijímacích zkoušek výrazně liší jak způsobem podání přihlášek, tak jednotlivými kritérii, která jsou v gesci ředitelů škol. Na které termíny by si měli uchazeči dát pozor, dokdy musí podat přihlášku a kdy vyhlížet výsledky? Podívejte se na přehled, který připravila redakce CNN Prima NEWS.

Rozzuřený učitel v Pelhřimově sprostě nadával ve třídě. Video spustilo lavinu bouřlivých reakcí

Sociálními sítěmi se šíří video učitele, který v jedné ze tříd Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov v záchvatu vzteku křičí na studenty a sprostě jim nadává. Zatímco podle mnohých jde o neomluvitelné chování, najdou se i tací, kteří pro učitele mají pochopení. Podle ředitele školy Aleše Petráka je video vytržené z kontextu. Pro CNN Prima NEWS prozradil, že k incidentu došlo minulou středu a od té doby bylo na škole učiněno několik opatření, včetně zřízení etické komise.

Největší vysokoškolská soutěž v ČR zaměřená na firemní kulturu zná své vítěze

V pondělí 16. června 2025 proběhlo na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze finále druhého ročníku soutěže Company Culture Competition – největší vysokoškolské soutěže v České republice zaměřené na firemní kulturu. Soutěž organizuje Asociace korporátních ombudsmanů (AKO), jejímž zakládajícím členem je společnost FILIPA. Cílem soutěže je rozvíjet studenty, propojovat akademickou a firemní sféru a zvyšovat povědomí o důležitosti kvalitní firemní kultury, která je základem zdravého pracovního prostředí.

Učitelé na dně: Relativní výše jejich platů vytrvale klesá. Hrozí pád pod historické minimum

Průměrný plat pedagoga poklesl od roku 2021 na 109 procent průměrné mzdy. Na vině je propad růstu reálného HDP, v němž doznívají epidemie covidu-19, energetická krize, inflace a další jevy, uvádí nová studie institutu IDEA. Výzkumníci navíc předpokládají, že dojde k dalšímu relativnímu poklesu. Varují, že v příštím roce se může výše jejich platů dostat pod historické minimum. Vláda přitom ve svém prohlášení garantuje učitelům až 130 procent průměrné mzdy.

Nebezpečný experiment, brojí odborníci proti novele o školních jídelnách. Zaplatí ho rodiče

Školní jídelny mají od září vařit zdravěji. Po prázdninách totiž začne platit novela vyhlášky o stravování. Přestože do nabytí účinnosti zbývají necelé čtyři měsíce, zásadní připomínky zůstaly bez odpovědi, uvedla Potravinářská komora (PK) pro CNN Prima NEWS. To může mít pro výrobce vážné následky. Vyhláška podle nich například zahrnuje i takové položky, které vůbec nejsou na trhu a není možné je vyrobit. Dodavatelé se zase strachují o zakázky. Obědy navíc s novelou podraží.

Rýpanec v debatě o školství: Peníze škrtí ODS, zní ze STAN. Plaga popsal faul s platy

Experti na školství většiny politických stran debatovali v úterý o dalším směřování českého vzdělávání. Nejvíce emocí vyvolávala diskuze o financování školství či platech učitelů. Jan Berki ze STAN si v té chvíli rýpl do koaličního partnera. „ODS se snaží výrazně přiškrcovat peníze,“ tvrdil razantně v diskuzi, kterou uspořádala expertní organizace Učitel naživo. Někdejší ministr školství za ANO Robert Plaga zase kritizoval současného šéfa rezortu Mikuláše Beka (STAN) nejen kvůli převádění platů nepedagogických pracovníků na obce. „Myšlenka za jedna, Bekovo zpracování za pět,“ udeřil.

Překvapivá posila pro Motoristy, se školstvím jim radí bývalý šéf Cermatu. Ten by chtěl zrušit

Motoristům sobě, kteří by rádi uspěli v podzimních sněmovních volbách, radí v oblasti školství Miroslav Krejčí – bývalý šéf státní organizace pro zkoušky a hodnocení vzdělávání Cermat. Za stranu Petra Macinky vystoupil Krejčí na debatě politiků k budoucnosti českého školství. Jedním z jeho doporučení je zrušení instituce, kterou přes dva roky vedl.

Konec školního roku se blíží. Co byste měli říkat dětem, až uvidíte jejich vysvědčení?

Konec školního roku se neodvratně blíží, a s tím i vysvědčení, které děti domů donesou. To, jak rodiče na známky a prospěch svého potomka zareagují, může mít zásadní dopad. Podle psycholožky a autorky teorie typů Šárky Mikové by žádný rodič neměl dát najevo zklamání. „Vyhněte se také srovnání s ostatními, větám jako ‚čekal jsem víc‘ nebo výčitkám,“ radila odbornice. Nic z těchto vět totiž dítě nemotivuje k tomu, aby se příště více snažilo. Jak tedy ideálně komunikovat, ať už se jedná o jakýkoliv prospěch?

Bude stát více investovat do škol, a zajistí tím lepší vzdělání dětí, nebo naši budoucnost zachrání soukromé školy? Sledujte s námi trendy ve vzdělávání a novinky ve školství.

OSZAR »