
Středula ostře k Vaňkové: Zoufalé, vzdělejte se v makru. Jen házíte čísly, opáčila poslankyně
Americké Harvardově univerzitě byla pozastavena možnost přijímat zahraniční studenty, přičemž ti stávající budou muset přestoupit na jiné univerzity. V dopise zaslaném univerzitě a zveřejněném na síti X to oznámila ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová. Podle vyjádření univerzity je toto rozhodnutí nezákonné.
Začalo „porcování medvěda“ – vyjednávání o evropském rozpočtu. Část peněz by se mohla „škrtnout“ zemědělcům, varuje Agrární komora. „Bez jasné a chráněné rozpočtové linie na podporu zemědělského rámce EU hrozí, že se evropská zemědělská politika zhroutí jako domeček z karet,“ napsalo v úterý evropské sdružení velkých zemědělců Copa-Cogeca. Hlavní problém je v systému přerozdělování peněz, říkají menší zemědělci.
Zástupci středních odborných učilišť si stěžují oprávněně, že jsou ve školském systému až na poslední koleji, uvedla pro CNN Prima NEWS členka sněmovního školského výboru Renáta Zajíčková (ODS). Situaci vnímá jako příznak selhání systému, který může přinést výdaje navíc. Plánované slučování oborů naopak vnímá jako vhodný krok. Poslankyni Janě Berkovcové (ANO) vadí stereotypní vnímání „učňáků“ jako méněcenných. „Musíme změnit představu, že gymnázium nebo maturitní obor je jediná správná cesta,“ tvrdí. Poslanec Zdeněk Kettner (SPD) zmínil, že by ministerstvo mělo v této otázce více kooperovat s průmyslníky a obchodníky.
Desetitisíce českých diabetiků 1. typu trnou hrůzou. Ministerstvo zdravotnictví chystá novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která upravuje úhradu zařízení pro léčbu cukrovky. Hrozí, že část pacientů nedosáhne na glukózové senzory, které měří hladinu cukru v krvi. Podle odborníků i diabetiků se léčba cukrovky vrátí o několik let zpět. Kvůli chybějícímu vybavení se zhorší jejich kompenzace, což vyústí ve zdravotní komplikace. Změna nejvíce ohrozí děti. Ministerstvo argumentuje, že musí efektivně využívat prostředky zdravotního pojištění.
Stáváme se zemí radarů. Ve městech nebo jejich okolí už je takových míst přes tisíc, a ze zhruba poloviny může řidičům přijít pokuta. Města a obce, pod které měřené úseky spadají, si díky nim vylepšují rozpočty, a rozhodně nejde o malé částky. Na pokutách za rychlost mohou města za rok vybrat i desítky milionů korun.
Jedinou správnou reakcí na americká cla je odpověď z pozice síly, protože právě z této pozice jedná i Amerika, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Donald Trump je podle ní „devadesátkový obchodník“, který zapomíná na význam Evropy pro americkou ekonomiku. „Zavedení digitální daně by bylo citelným zásahem,“ komentuje potenciální reakci EU.
Důraz na obranu a bezpečnost Evropy pro Česko může být příležitostí, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Česko podle něj musí přehodnotit strukturu rozpočtu, ve kterém málo investujeme a strašně moc peněz naopak „prožereme“. U výdajů na obranu upozorňuje, že peníze musí směřovat i do průmyslu a technologií, nejen do kulek a tanků. Kvůli obraně není podle něj možné rezignovat na životní prostředí. Takzvané zelené peníze navíc dávno využíváme na investice, zdůraznil ministr.
Evropa chce více zbrojit a hledá, kde na to vezme peníze. Někteří europoslanci už volají po tom, aby se osekaly dotace pro farmáře, na které putuje třetina rozpočtu Evropské unie. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oponuje, že bez jídla nebudeme mít koho bránit. Agrární komora navíc hrozí dalším zdražením potravin.
Příště budeme platit daň ze vzduchu, protože dýcháme? Rozšíření poplatků pro veřejnoprávní média těmito slovy ve vysílání CNN Prima NEWS hodnotil komentátor Thomas Kulidakis. Zkritizoval i nové přísnější podmínky pro zaměstnavatele. Přijetí velké mediální novely, jejíž součástí je i tento sporný bod, označil za „pokřivení trhu“. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) po středečním přijetí úpravy ve Sněmovně řekl, že cílem novely byla hlavně ekonomická stabilizace médií veřejné služby.
Miliardy, o které plánuje Česko navýšit do roku 2030 rozpočet na obranu, by měly jít nejen do nové techniky, munice, hangárů, cvičišť, dronů, ale také do platů vojáků. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedla ministryně obrany Jana Černochová. Zároveň jasně řekla, že odmítá peníze na obranu rozmělňovat v rozpočtech jiných resortů. To, na co mohou být peníze využity, podle ní jasně stanovuje a hlídá NATO. Netají se ani tím, že souhlasí s upozaděním výdajů na Green Deal a přesunem peněz právě na obranu.
Zvyšování koncesionářských poplatků, o kterých bude Sněmovna hlasovat již ve středu, jde proti trendu ostatních zemí v Evropské unii. V pořadu 360° ve vysílání CNN Prima NEWS to pronesl předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Podle Petra Letochy (STAN) si veřejnoprávní média naopak navýšení rozpočtu zaslouží.
Podle novely školského zákona by od nového školního roku měly kuchařky a školníky platit města a kraje. Kromě toho se má na ně převést i pořizování školních pomůcek nebo třeba placení povinného plavání na prvním stupni. Stát jim na to slibuje peníze, jenže podle škol hrozí, že prostředků bude málo. Novela zvedla ve Sněmovně bouřlivou debatu.