Americký prezident Donald Trump čelí zásadnímu rozhodnutí. Buď sebere odvahu a svou ostrou rétoriku vůči svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi promění v činy, nebo dá od Ukrajiny ruce pryč. To, jak se rozhodne, může přitom ovlivnit nejen vývoj války, ale i bezpečnost celé Evropy, uvádí analýza CNN.
Pokud jde o ukončení války na Ukrajině, ztrácejí příspěvky amerického prezidenta Donalda Trumpa na sociálních sítích smysl, uvádí analýza CNN. Slábnoucí šance na brzké příměří a mírovou dohodu budou nyní záviset spíše na tom, zda Trump konečně najde odvahu, aby své rétorické výpady proti Putinovi posílil činy. Kreml sází na to, že to neudělá, píše vedoucí reportér politické rubriky Stephen Collinson.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Totální vítězství na Ukrajině i akce proti cílům v Evropě. Analýza odkrývá, co Putin plánuje
Kreml označil Trumpovu frustraci z nejintenzivnějších útoků ruských dronů na Ukrajinu za „emocionální přetížení“. Ukazuje se, že Putin se nebojí vsadit na to, že americký prezident jen hrozí, ale nebude jednat – a obvykle mu to vyjde. Trumpova kritika ruského vůdce na Truth Social, kde ho v pondělí označil za „šílence“, doprovodilo typické pokárání Ukrajiny a prezidenta Volodymyra Zelenského.
Podle CNN existují dvě cesty, kterými se Trump může vydat za předpokladu, že se bude chtít zbavit trapné pozice, kdy si s ním Putin neustále hraje.
Není to Trumpova válka, tvrdí prezident USA
Mohl by uvalit nové sankce proti Rusku, přestože dříve tvrdil, že by tím narušil diplomatická jednání. V neděli ale řekl, že to rozhodně připadá v úvahu. Mohl by také požádat Kongres o schválení nových dodávek zbraní a munice na Ukrajinu, což by ale znamenalo, že musí udělat nepříjemný politický obrat. Na odporu k utrácení miliard dolarů na válku totiž stojí jeho druhé prezidentské funkční období. Musel by také uznat, že se pletl, když byl přesvědčen, že Putina zvládne.
Existuje ještě jedna možnost, které se ale Ukrajina a její evropští spojenci obávají. Trump by mohl začít tvrdit, že ani jedna strana nechce mír a že je čas, aby se Spojené státy stáhly. Rusko by pak pokračovalo ve své opotřebovací válce a útocích na civilisty, což by vytvořilo katastrofální precedens pro evropskou bezpečnost.
A zdá se, že náznaky ministra zahraničí Marca Rubia a viceprezidenta J. D. Vance o ústupu Američanů jsou více než pouhou vyjednávací taktikou. Podobně se navíc vyjadřuje i samotný Trump. „Toto je válka, která by nikdy nezačala, kdybych byl prezidentem. Je to Zelenského, Putinova a Bidenova válka, ne Trumpova,“ napsal.
Důvody pro tvrdší postup
Existuje ale dobrý důvod, proč by Trump mohl změnit názor. V sázce je jeho důvěryhodnost, poté co se ukázala jeho odvážná tvrzení jako iluzorní, že by mohl válku ukončit do 24 hodin.
Jednou z možností jsou další sankce vůči Rusku. Ty by se zaměřily na finanční instituce, společnosti a další subjekty, které nadále obchodují s Moskvou. A republikánský senátor Lindsey Graham a demokratický senátor Richard Blumenthal už mají nový návrh zákona o tvrdých sankcích proti zemím, které stále spolupracují s Ruskem. To by sice mohlo poškodit protivníky USA, jako je Čína, ale zároveň by to mohlo narušit Trumpovy vztahy se spojenci, jako je Indie, která je velkým odběratelem ruské ropy za snížené ceny. Senátoři mají 81 hlasů, což znamená, že návrh by mohl být rychle schválen, pokud by si Trump přál vyslat tvrdý vzkaz Rusku.
Trump by také mohl posílit protivzdušnou obranu Ukrajiny tím, že by Kyjevu daroval nebo prodal více raket Patriot pro boj proti řízeným střelám. „Už dříve přicházela od prezidenta Trumpa a dalších členů administrativy prohlášení a projevy podráždění a frustrace, dokonce i hrozby sankcemi – ale zatím nic. Takže je otázka, zda už nastal čas pro uvalení sankcí. A nejen jich, podporu musí dostat i ukrajinská armáda,“ řekl bývalý velvyslanec USA na Ukrajině William Taylor.
Major americké armády ve výslužbě Mike Lyons si myslí, že si Trump možná jen vytváří politický prostor. „Pro koho je ta zpráva na síti Truth Social určena? Zjevně to říká Vladimiru Putinovi, ale myslím si, že to zároveň prodává americké veřejnosti – aby si otestoval, zda by mu zvýšilo popularitu větší zapojení, neboli vtáhnout do dění na Ukrajině celou zemi. Věřím, že rovnici, která se mu zdála při nástupu do funkce za jednoduchou, teď vidí jako velmi složitou,“ řekl Lyons.
Evropští spojenci Trumpa bedlivě sledují. Francouzský prezident Emmanuel Macron věří, že americký prezident chápe Putinova slova o míru za lež. Německý kancléř Friedrich Merz rovněž zvolil ostřejší tón, když hovořil o neexistenci omezení dosahu evropských zbraní, používaných Ukrajinou. To znamená, že může útočit hluboko na území Ruska.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Drakonická cla se odkládají, EU se domluvila s Trumpem. Putin se zbláznil, uvedl prezident USA