CNN Prima News prevence

prevence

Výpis příspěvků ke štítku „prevence“

Čtvrtinu Čechů zabije rakovina, přitom jí lze předejít. Na jaká vyšetření byste měli jít?

V tuzemsku je každoročně diagnostikováno přes 87 tisíc nových případů zhoubných nádorů a více než čtvrtina pacientů na ně zemře. Celkově žije s touto diagnózou nebo její anamnézou více než půl milionu Čechů. Ačkoliv medicína přináší stále účinnější léčbu, klíčovým faktorem zůstává včasné odhalení nemoci a zodpovědnost každého jedince za své zdraví. Důležitou úlohu hrají také preventivní screeningové programy a pravidelná vyšetření. I na to upozorňuje Český den boje proti rakovině, který letos připadá na 14. května.

MAPA: Klíšťata budou ve středu mimořádně aktivní, varují experti. Jaké příznaky nepodcenit?

Chystáte se v následujících dnech do přírody či do parku ve městě? V tom případě zpozorněte. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zveřejnili mapu aktivity klíšťat, která se ve středu 14. května takřka celá zbarví do hněda. Očekává se tedy mimořádná aktivita klíšťat. S tím zároveň výrazně roste riziko, že si na lidech „pochutnají“ infikovaní paraziti a nakazí je klíšťovou encefalitidou či boreliózou. Jaké příznaky těchto vážných nemocí Češi často mylně přehlížejí?

Jehly se bojíme víc než samotné diagnózy. Proč se desetina Čechů vyhýbá odběrům krve?

Odběr krve patří k nenahraditelným lékařským úkonům, navíc je klíčovou součástí prevence. Přesto se ho téměř 20 procent Čechů obává. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti SYNLAB. Pro každého desátého navíc odběr krve představuje bariéru pro návštěvu lékaře, a tedy i zanedbání prevence. Mezi nejčastější obavy se řadí jehla, strach z bolesti nebo pohled na krev. Přitom až 40 procent lidí neví, co při odběru očekávat.

Máte obavy z odběru krve? Odborníci radí sedm kroků, které je pomohou zmírnit

Trvá jen několik vteřin, pro mnohé lidi se však jedná o nejdelší moment jejich života. Řeč je o odběru krve, který patří mezi nezbytné zdravotní úkony. Jak vyplynulo z posledního průzkumu laboratoří SYNLAB, obavy z odběru krve má každý pátý dotázaný – a desetina Čechů se kvůli němu vyhýbá lékařské péči. Nedělá i vám tento úkon dobře? Osvojte si sedm kroků, které vedou k klidnějšímu průběhu odběru.

Pohyb, který člověku škodí: Jakým aktivitám se při problémech s hemoroidy vyvarovat?

Mnohahodinové sezení zvyšuje riziko vzniku a rozvoje hemoroidálního onemocnění, v kombinaci s nadváhou a zácpou se jedná o nejčastější příčinu bolestí, pálení nebo tlaku v konečníku. Málokdo ví, že při problémech s hemoroidy není každá pohybová či fyzická aktivita ke prospěchu. Některé cviky a sporty naopak mohou tlak na oblast pánve a konečníku zvýšit.

OSZAR »