
Bartoškův dvorní fotograf popsal hercovu nejoblíbenější fotku: Loučil se s důležitou ženou
V tuzemsku je každoročně diagnostikováno přes 87 tisíc nových případů zhoubných nádorů a více než čtvrtina pacientů na ně zemře. Celkově žije s touto diagnózou nebo její anamnézou více než půl milionu Čechů. Ačkoliv medicína přináší stále účinnější léčbu, klíčovým faktorem zůstává včasné odhalení nemoci a zodpovědnost každého jedince za své zdraví. Důležitou úlohu hrají také preventivní screeningové programy a pravidelná vyšetření. I na to upozorňuje Český den boje proti rakovině, který letos připadá na 14. května.
Chystáte se v následujících dnech do přírody či do parku ve městě? V tom případě zpozorněte. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zveřejnili mapu aktivity klíšťat, která se ve středu 14. května takřka celá zbarví do hněda. Očekává se tedy mimořádná aktivita klíšťat. S tím zároveň výrazně roste riziko, že si na lidech „pochutnají“ infikovaní paraziti a nakazí je klíšťovou encefalitidou či boreliózou. Jaké příznaky těchto vážných nemocí Češi často mylně přehlížejí?
Zdraví je náš nejcennější majetek. Zdravotnictví je oblast, kde se potkávají zájmy pacienta, státu, odborníků i financí. Poslanec ODS, farmaceut a člen dozorčí rady VZP Petr Fifka v rozhovoru mluvil o silných stránkách systému, důležitosti prevence, roli zdravotních pojišťoven, ale i o tom, jak může umělá inteligence proměnit budoucnost medicíny.
Úmrtí mladé zpěvačky Aničky Slováčkové zasáhlo celou republiku. Její otevřenost a odvaha v boji s rakovinou prsu navíc nesou konkrétní ovoce – nemocnice a screeningová centra hlásí nárůst zájmu o preventivní prohlídky. Lékaři i odborníci doufají, že tento trend bude pokračovat a pomůže zachraňovat životy.
Jarní slunce bývá zrádné. Přestože teploty zatím nejsou tropické, UV záření je už v těchto dnech velmi vysoké. Mnoho lidí ale rizika podceňuje. Odborníci varují, že už teď hrozí spáleniny i riziko rakoviny kůže.
Odběr krve patří k nenahraditelným lékařským úkonům, navíc je klíčovou součástí prevence. Přesto se ho téměř 20 procent Čechů obává. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti SYNLAB. Pro každého desátého navíc odběr krve představuje bariéru pro návštěvu lékaře, a tedy i zanedbání prevence. Mezi nejčastější obavy se řadí jehla, strach z bolesti nebo pohled na krev. Přitom až 40 procent lidí neví, co při odběru očekávat.
Zubař už dávno nemusí být strašákem. Kdo dbá na prevenci a pravidelně chodí na dentální hygienu, může se kazům a bolestem vyhnout úplně. Podle odborníků má navíc zdravý chrup vliv i na celkové zdraví, včetně srdce nebo cukrovky.
Trvá jen několik vteřin, pro mnohé lidi se však jedná o nejdelší moment jejich života. Řeč je o odběru krve, který patří mezi nezbytné zdravotní úkony. Jak vyplynulo z posledního průzkumu laboratoří SYNLAB, obavy z odběru krve má každý pátý dotázaný – a desetina Čechů se kvůli němu vyhýbá lékařské péči. Nedělá i vám tento úkon dobře? Osvojte si sedm kroků, které vedou k klidnějšímu průběhu odběru.
Mnohahodinové sezení zvyšuje riziko vzniku a rozvoje hemoroidálního onemocnění, v kombinaci s nadváhou a zácpou se jedná o nejčastější příčinu bolestí, pálení nebo tlaku v konečníku. Málokdo ví, že při problémech s hemoroidy není každá pohybová či fyzická aktivita ke prospěchu. Některé cviky a sporty naopak mohou tlak na oblast pánve a konečníku zvýšit.
Testosteron: Pohlavní hormon, který je důležitý pro správný vývoj muže a jeho zdravý organismus. Ovlivňuje schopnost reprodukce, sexuální funkce, růst svalů či hustotu kostní hmoty. Normální hladina hormonu obvykle nevyvolává žádné problémy, pokud se však v prostatě nacházejí rakovinné buňky, může testosteron způsobovat jejich rychlejší růst.
České zdravotnictví je dostupné, ale chaotické. Systém není systémem, tvrdí Albert Štěrba, neurochirurg a předseda spolku Mladí lékaři. V rozhovoru mluvil otevřeně i o největších problémech mladých lékařů, přetížení, i o tom, proč by digitalizace mohla pomoci pacientům projít péčí rychleji a efektivněji.
Až třetina Čechů pociťuje symptomy deprese či úzkosti, stále častěji se navíc týkají i dětí. Přesto se o těchto potížích mnohdy hovoří jen šeptem a stále je obestírá řada mýtů, které problémy často bagatelizují. V čem se ty nejčastější liší od reality? To přiblížil psychiatr Kryštof Kantor.