Nemoci

Nejnovější příspěvky k tématu

Pořád věřím, že dobro je, vzkazuje Soukalová. Žádá o pomoc pro „80milionového“ Willíka
Lidé

Pořád věřím, že dobro je, vzkazuje Soukalová. Žádá o pomoc pro „80milionového“ Willíka

S „malou prosbou“ se na své sledující na sociálních sítích obrátila bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová. „Nedávno mnou silně zarezonoval příběh jednoho malého chlapečka,“ líčí populární sportovkyně ve videích. Jedná se o malého Willíka, jehož příběh redakce CNN Prima NEWS přinesla již na začátku dubna. Rodina chlapce s Duchennovou svalovou dystrofií potřebuje vybrat zhruba 80 milionů korun na genovou terapii v USA. Do pomoci se zapojily i další osobnosti, podpořit rodinu však může každý.

MAPA: Klíšťata budou ve středu mimořádně aktivní, varují experti. Jaké příznaky nepodcenit?

Chystáte se v následujících dnech do přírody či do parku ve městě? V tom případě zpozorněte. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zveřejnili mapu aktivity klíšťat, která se ve středu 14. května takřka celá zbarví do hněda. Očekává se tedy mimořádná aktivita klíšťat. S tím zároveň výrazně roste riziko, že si na lidech „pochutnají“ infikovaní paraziti a nakazí je klíšťovou encefalitidou či boreliózou. Jaké příznaky těchto vážných nemocí Češi často mylně přehlížejí?

Tisíce Čechů se několikrát měsíčně dusí, v nemocnici končí i děti. Mluví o „topení na suchu“

Pocit, jako když člověk dýchá skrze brčko nebo se topí, ačkoliv je na suchu. To a více obdobných potíží zažívají lidé s těžkým astmatem ve chvíli, kdy procházejí záchvatem, takzvanou exacerbací. Mnohdy pak končí v nemocnici. Podobné stavy i několikrát měsíčně zažívají tisíce dospělých i dětí – a jejich počet roste. Ulevit by jim mohla biologická léčba, ke které se dostanou pouze v národních centrech pro těžké astma. Odborníci na to upozorňují u příležitosti Světového dne astmatu, který jako každoročně připadl na 6. května.

Stávají se z Čechů otroci bdění? Problém mají i děti. Pomoci usnout jim může virální metoda

Více než polovina Čechů trpí nějakou poruchou spánku. Začátkem jara o tom informovali odborníci a zástupci České lékárnické komory (ČLK). A komplikace se spánkem pociťují už i děti, které si osvojují nevhodné návyky. Ty přitom mohou vést k psychickým i fyzickým zdravotním problémům. Lidé se následně snaží problémy se spánkem řešit volně dostupnými doplňky stravy – přitom však mohou potlačovat příznaky vážných chorob. Při snaze zatočit s nespavostí mohou lidé vyzkoušet jednoduchou metodu, která se v posledních letech stala virální.

Nebezpečná infekce může proniknout do Evropy, varuje vědec. Situace je už teď děsivá, tvrdí

Nebezpečný rod houby, která může způsobit smrtelnou infekci a zničit i úrodu, se může dostat na evropský kontinent v souvislosti se zhoršující se klimatickou situací – to je hlavní poznatek nové vědecké studie. Její hlavní autor varoval, že léčba infekce, kterou způsobuje houba Aspergillus, je velmi složitá. Ročně se touto infekcí nakazí v teplých oblastech miliony lidí, přičemž u některých mohou být následky fatální, uvádí web Sky News.

Nemoc, která krade dech i normální život. Lidé ji zaměňují za astma, trpí jí tisíce Čechů

Špatně se vám dýchá, nemůžete vyjít do schodů a býváte unavení? Na vině může být vysoký tlak v plicích. Takzvanou plicní hypertenzi trpí v Česku tisíce lidí. Jedná se o vážné onemocnění, mnohdy však zaměňované s jinými chorobami, třeba astmatem. V pokročilém stádiu pacientům hrozí vážné komplikace a v krajním případě i smrt. Díky pokroku v terapii však mají pacienti naději na kvalitnější a delší život. Odborníci na to upozorňují u příležitosti světového dne, který připadá na 5. května.

Kožních nádorů přibývá, ročně jim podlehne až 500 Čechů. Lékaři varují před kosmetickými kúrami

Kožních nádorů v ČR začalo v posledních letech opět přibývat. Podle lékařů zvyšují riziko kromě slunečního záření i UV lampy na gelové nehty nebo solária. Informace v pondělí zazněly na pražské tiskové konferenci ke Stanu proti melanomu. Preventivní akce v pondělí začíná v Praze, další jsou naplánované i v květnu na jiných místech ČR.

Speciální „mrazničky“, které mohou skrývat odpověď na zdravější život. Biobanka slaví 25 let

V každé buňce se může skrývat informace, kterou dnešní medicína ještě neumí využít. Při dalším vědeckém zkoumání se však může ukázat jako zásadní pro lepší prevenci, přesnější diagnostiku a účinnější léčbu rakoviny i mnoha dalších onemocnění. K tomu, aby mohly být buňky dlouhodobě uchovávány a byly v garantované kvalitě k dispozici pro další výzkum, slouží takzvané biobanky. Jednou z nejstarších v České republice je Banka biologického materiálu Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) v Brně, která letos slaví čtvrt století.

Novinky ze zdravotnictví, nové i chybějící léky a aktuální epidemie. Jak se zbavit rýmy, kdy jít k lékaři, co vědět o bylinkách, babské rady a účinné léky na různé nemoci. Články o běžných, vážných, civilizačních i smrtelných nemocech.

OSZAR »