
Případů kožních nádorů v Česku přibývá. Na vině jsou i nové trendy a manikúra, varují experti
Špatně se vám dýchá, nemůžete vyjít do schodů a býváte unavení? Na vině může být vysoký tlak v plicích. Takzvanou plicní hypertenzi trpí v Česku tisíce lidí. Jedná se o vážné onemocnění, mnohdy však zaměňované s jinými chorobami, třeba astmatem. V pokročilém stádiu pacientům hrozí vážné komplikace a v krajním případě i smrt. Díky pokroku v terapii však mají pacienti naději na kvalitnější a delší život. Odborníci na to upozorňují u příležitosti světového dne, který připadá na 5. května.
Když 17letá Brianne Cullenová z americké Nevady zavolala před čtyřmi měsíci své matce, že nemůže dýchat, navždy se jí změnil život. Dívka totiž tři roky potají denně vapovala, údajně aby zmírnila své úzkosti z návratu do školy po lockdownech. Od lékařů si vyslechla hrozivou diagnózu: popcornové plíce, odborně konstriktivní bronchiolitida. Následky si Brianne ponese po celý život, její matka proto nyní varuje druhé.
Dirofilarióza, známá také jako srdeční červivost, je závažné parazitární onemocnění, které může mít pro psy fatální následky. Přestože je její prevence snadná, léčba bývá složitá a riskantní. Zjistěte, jak se váš pes může nakazit, jak rozpoznat první příznaky a jak mu zajistit účinnou ochranu.
Pražská hygienická stanice varovala před elektronickými cigaretami, které mohou být škodlivé zdraví. Hygienici v nich zjistili nadlimitní objem nikotinové náplně, respektive možnost používat dvě náplně najednou. Dopady takto konstruované elektronické cigarety na lidský organismus nejsou známé, varoval úřad na svých stránkách. Velmi vysoká dávka nikotinu však může způsobit smrt.
Kuřecí maso je jednou z nejoblíbenějších surovin v české kuchyni. Ne všechny jeho části jsou ale kvůli bakteriím a parazitům bezpečné ke konzumaci. Mezi rizikové patří například kuřecí plíce nebo játra, která mohou způsobit nepříjemné zdravotní potíže, upozornil polský web Onet.
Kouření je jednou z hlavních příčin předčasných úmrtí a zdravotních komplikací. I přesto většina kuřáků pokračuje v této závislosti, i když by rádi přestali. Jak minimalizovat zdravotní rizika, pokud se přestat nedaří? Na toto téma hovořila v pořadu Ptejte se doktora profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku při VFN a 1. LF UK v Praze.
Když začal sedmnáctiletý Brit Jayden Richardson na dovolené v Turecku kašlat krev, myslel si, že se jen přejedl kebabu. Pravda ale byla mnohem děsivější: šlo o jeden z příznaků nevratného poškození plic, které si způsobil vapováním od svých dvanácti let. Za den zvládl vykouřit ekvivalent až 50 cigaret. O odstrašujícím případu informoval web Mirror.
Čínští lékaři řešili záhadný případ. Sedmiletého chlapce trápil nepříjemný kašel, který se dlouho nelepšil. Léčba nezabírala, a tak byl chlapec převezen ke specialistům. Nakonec vykašlal pijavici o délce asi 12 centimetrů, píše britský web Mirror.
První problémy s dýcháním zaznamenala dnes 69letá Věra z Pardubic před devíti lety. Byla zvyklá na pohyb, dlouhé vycházky i túry v přírodě, ale začala se náhle zadýchávat. Lékaři jí sdělili, že má astma. S přibývajícími lety obtíží přibývalo. Následná vyšetření odhalila, že má chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), kterou způsobil nedostatek enzymu alfa-1 antitrypsinu (AAT). Že se astma proměnilo v tuto nemoc, způsobily geny od obou rodičů. Podle odborníků může být v Česku zhruba 450 tisíc lidí, kteří o svém problému s CHOPN netuší.
Přehnaně časté a dlouhodobé uklízení může škodit plicím podobně jako vykouření krabičky cigaret denně. Upozornili na to plicní lékaři, kteří varují před častým používáním čisticích a dezinfekčních prostředků ve špatně větraných prostorách. Studie, která data přinesla, se zajímala zejména o profesionály. Uklízecí přípravky mnohdy obsahují řadu chemických látek, které při dlouhodobém vdechování poškozují průdušky a mohou vést k rozvoji mnoha plicních onemocnění. U mladších se jedná zejména o astma, u starších o chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). V Česku se s ní léčí zhruba čtvrt milionu lidí, téměř další půl milionu Čechů však o svých problémech neví.
Nepříliš častá, avšak potenciálně velmi závažná až život ohrožující porucha plicního oběhu. Po srdečním infarktu a mozkové mrtvici je plicní embolie až třetí nejčastější srdečně-cévní příčinou úmrtí. Může vzniknout nečekaně, někteří lidé k ní však mají větší předpoklady. Na co si dát pozor, jak embolie vzniká, při kterých zdravotních potížích zpozornět a existuje prevence? Na to pro CNN Prima NEWS odpovídal plicní lékař Milan Sova z Fakultní nemocnice Brno a člen výboru pneumologické společnosti.
Halinu Pawlowskou propustili z nemocnice, kde byla hospitalizována kvůli problémům s plícemi. Serveru TN.cz se nicméně oblíbená spisovatelka svěřila, že jí lépe zatím není a stále je „ve stavu nemocném“.