
Schmarcz: Útoky na Turkovo závodění mohou znejistit jeho nejvěrnější. Zmínil podvod na voliče
Chystáte se v následujících dnech do přírody či do parku ve městě? V tom případě zpozorněte. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zveřejnili mapu aktivity klíšťat, která se ve středu 14. května takřka celá zbarví do hněda. Očekává se tedy mimořádná aktivita klíšťat. S tím zároveň výrazně roste riziko, že si na lidech „pochutnají“ infikovaní paraziti a nakazí je klíšťovou encefalitidou či boreliózou. Jaké příznaky těchto vážných nemocí Češi často mylně přehlížejí?
Se stoupajícími jarními teplotami začíná vždy větší dobrodružství. Každý správný dobrodruh ale musí být dobře vybaven. Proto byste měli svého čtyřnohého parťáka chránit před nebezpečím, které na něho v tomto období číhá.
S příchodem jara se těšíme na procházky s našimi čtyřnohými parťáky. Teplé počasí a svěží zeleň ale znamenají i zvýšené riziko klíšťat. Jak ochránit psy a kočky co nejlépe? A jsou přírodní metody skutečně účinné? Na tyto otázky odpovídá veterinární lékařka Michaela Kolečkářová.
Klíšťata se v souvislosti s klimatickou změnou vyskytují i ve vyšších nadmořských výškách než dříve, zvyšuje se i jejich početnost. Na představení nové verze aplikace Klíšťapka to řekl Zdeněk Vacek z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Klíšťapka je mobilní aplikace, která lidem přináší detailní informace o výskytu a aktivitě klíšťat v Česku. Nově se k ní připojil projekt Klíště ve městě, který nabízí veřejnosti možnost aktivního nahlašování nalezených klíšťat.
Psi milují tři věci. Vás – svého páníčka, pamlsky a dovádění venku. Co když teď můžete spojit příjemné s užitečným? Aby pro vašeho parťáka bylo venkovní dobrodružství bezpečnější, máme pro vás novinku.
Každý kočičí majitel ví, jak citlivé jsou kočky na manipulaci. Umí to dát dost silně najevo a neváhají přitom použít i drápy. Navíc je každá pro ně nekomfortní situace velmi stresující. S tím je ale teď alespoň v některých případech konec.
S blížícími se přeháňkami a nastupujícími vyššími teplotami představují klíšťata stále významnější nebezpečí. Pro takřka celou republiku bude v následujících dnech platit vysoké riziko jejich aktivity. Česko navíc patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě – a počet hlášených případů každým rokem roste. Podobný trend vyplývá i z hlášení týkajících se lymské boreliózy. Experti proto apelují, aby lidé nepodceňovali prevenci a v případě encefalitidy se nechali očkovat. Na jaké příznaky se u obou nemocí zaměřit?
Za chvíli nás čeká jaro. O to víc se budeme těšit na procházky s našimi mazlíčky. V tomto období bychom na ně měli myslet o trochu víc než jindy. Stoupající teploty a sluneční paprsky jsou totiž rájem pro klíšťata.
Alergie na bleší kousnutí je jedna z nejčastějších reakcí, pokud se zvíře setká s blechou. Ty mohou číhat prakticky všude a klidně je můžete přinést i vy zvenku na podrážce boty. Takže blechu může chytit i kočka, která nechodí ven.
Když se bavíme o klíšťatech, často se zmiňuje, že je důležité, aby se klíště vůbec nepřisálo. Proč? Protože přisátím se pomocí slin klíštěte přenáší nebezpečné nemoci. Jsou to babezióza, erlichióza, lymská borelióza, klíšťová encefalitida a další.
Už víme, že zvíře může mít blechy i když se nedrbe a může je chytit klidně i od nás. Jak tedy zvíře i domácnost správně a bezpečně odblešit tak, aby to bylo účinné, ale neublížili jsme našim mazlíčkům?
Odstraňování klíšťat u psů a koček není vždy jednoduché. I když se snažíte být opatrní, může se stát, že část klíštěte, například hlavička, zůstane v kůži. Co dělat, když se to stane? Kdy je nutné navštívit veterináře a jak správně ošetřit ranku, aby nedošlo k infekci? Přečtěte si, jak správně postupovat, abyste ochránili zdraví svého mazlíčka.