
K záchraně psa na Přerovsku pomohla šťastná náhoda. Majitelé ho hledali dva dny
Prvotním záměrem poslance hnutí STAN Jana Kuchaře bylo dostat lékárny do malých obcí. Jeho návrh ale zároveň zakazuje vznik nových v místech, kde už nějaká stojí. S tím nesouhlasí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a nesouhlasně kroutí hlavou i politolog Lukáš Valeš. Podle něj jde předloha proti smyslu existence hnutí STAN, které vzniklo právě v malých obcích. Zároveň zdůraznil, že stát by s podobnými zákazy přicházet neměl.
Evropská komise navrhuje, aby příbalové letáky u léků byly dostupné pouze v digitální podobě. Ministerstvo zdravotnictví by takovou změnu uvítalo, a farmaceutickým firmám by to zlevnilo a zefektivnilo výrobu. S elektronickou podobou ale nesouhlasí opozice ani zástupci seniorů. Podle nich by to zkomplikovalo přístup k informacím zejména pacientům, kteří nemají nebo nechtějí užívat internet.
Potvrzeno – léky finasterid a dutasterid, které užívají hlavně muži na léčbu alopecie, tedy vypadávání vlasů, respektive prostaty, mohou vyvolávat myšlenky na sebevraždu. Vyplynulo to z celoevropského přehodnocení údajů o léčivých přípravcích, které provedl Farmakovigilanční výbor pro posuzování rizik léčivých přípravků (PRAC). Informace na svém webu zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) rozhodl o stažení několika léků z distribuce. Problémem byly nejasnosti s ověřením jakosti nebo nesoulad textů s registrační dokumentací. Informoval o tom v dubnové zprávě.
Barva a tvar tabletky nebo vzhled krabičky. Podle lékárníků jsou Češi na své léky, které berou dlouhodobě, velmi fixovaní. Například barvy totiž ovlivňují vnímaný účinek tabletky. Modrá a zelená uklidňují, červená a žlutá naopak povzbuzují. A pacienti si podle lékárníků na změnu, pokud je jejich lék zrovna nedostupný, těžko zvykají.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval o stažení léku Methylrosanilinii chloridi solutio 0,5 %, který slouží k léčbě onemocnění ústní dutiny u malých dětí a dospělých. Podle ústavu vyřazená šarže léku nevyhovovala požadavkům na kvalitu, stojí v oznámení. Přípravek se konkrétně používá jako dezinfekční prostředek na afty a mykotické infekce a jako antibakteriální prostředek na puchýře a rány.
Nechápu výhrůžky amerického prezidenta Donalda Trumpa směrem k farmaceutickým firmám, aby převedly výrobu do USA, řekl epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS. Zdůraznil, že přesunutí produkce by vedlo k dlouhému výpadku a mohlo by znamenat riziko prudkého zdražení léčiv. Trumpova slova na adresu tohoto sektoru však považuje jen za silné řeči.
Alternativní školu v jižních Čechách její bývalí zaměstnanci popisují jako základku hrůzy. V areálu, kde se děti pohybovaly, se měly povalovat léky a lysohlávky. Vše vyvrcholilo před pár týdny zásahem záchranářů. Jeden ze žáků se podle svědků měl předávkovat. Ředitel školy odmítá, že by k otravě došlo právě zde.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před doručováním léků do samoobslužných boxů. Léky v boxech z online objednávek mohou být kvůli skladování a nestálé teplotě nebezpečné. V lepším případě ztrácí účinnost, v horším mohou ohrozit zdraví.
S výpadky léků se v poslední době musejí potýkat i veterinární lékaři. V ordinacích jim chybí hlavně antiepileptika. Státní ústav pro kontrolu léčiv přitom obnovení dodávek očekává až na přelomu letošního června a července.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na svých webových stránkách upozornil na chystané přerušení dodávek Brufenu. V lékárnách může chybět od poloviny dubna až do konce května.
Americký prezident Donald Trump se po nástupu do úřadu rozhodl stopnout většinu aktivit Agentury USA pro mezinárodní rozvoj (USAID). Spojené státy skrze program miliardami dolarů financovaly humanitární programy po celém světě. List Washington Post upozornil, že konec financování se v zemích okamžitě projevil.